Malowanie ścian i sufitów to ta część remontu domu lub mieszkania, którą najczęściej decydujemy się wykonać samodzielnie. Aby jednak prace przebiegły sprawnie i bez zbędnego bałaganu (a efekt malowania był w pełni satysfakcjonujący), warto się do nich dobrze przygotować. Między innymi zaopatrując w niezbędne akcesoria malarskie.

Wałek malarski Bardzo ważne jest, aby odpowiednio dobrać wałek malarski do farby. Nie każdy wałek jest odporny na rozcieńczalniki i podczas malowania może rozpuścić się włosie. Wałki dedykowane do produktów rozpuszczalnikowych to m.in. wałek Nylon z długim włosiem oraz wałek Velur z włosiem krótkim. Do farb rzadkich o niskiej gęstości (np. do malowania ścian lub sufitów) bardzo fajnie sprawdzi się wałek niekapiący.

Uchwyty do wałka Mają standardowe rozmiary i są to akcesoria wielorazowego użytku. Przy malowaniu posadzek, sufitów lub ścian możemy również zastosować kij teleskopowy, który wydłuża uchwyt i dzięki temu ułatwia oraz przyspiesza pracę.

Pędzle Angielski pozwala na aplikację wszystkich rodzajów farb i lakierów, dlatego jest wszechstronnym narzędziem niezbędnym w Twoim warsztacie. Będzie Ci długo służył, ponieważ został wyposażony w łatwo zmywalne włosie z tworzywa sztucznego. Jego szerokość pomoże Ci w szybkim pokryciu dużej powierzchni. 

Taśma malarska przyda się np. do wykonania cokołu lub odcięcia.  Przy malowaniu farbami dwuskładnikowymi zalecamy odrywać taśmy od razu “na mokro”. Do zabezpieczania zaokrąglonych krawędzi oraz wyklejania wzorów sprawdzi się taśma malarska do krzywizn.

Kuweta Pojemnik przeznaczony do przelania mniejszej porcji farby z opakowania oryginalnego. Wyprofilowane dno w kuwetach zabezpiecza przed nadmiernym zbieraniem farby na wałkach i pędzlach.

Papier ścierny / gąbka ścierna Niektóre podłoża przed aplikacją wymagają zmatowienia. Używamy do tego papieru ściernego lub gąbki ściernej. Ta czynność zapewnia nowej powłoce lepszą przyczepność.

Folia malarska Zabezpiecza podłoże przed zabrudzeniami podczas malowania oraz remontu. Dobre zabezpieczenie miejsca pracy za pomocą folii malarskiej to pierwszy krok do sukcesu. Pozwala to również zaoszczędzić nam dużo stresu i problemów z doczyszczeniem przypadkowo zabrudzonych powierzchni po zakończeniu prac.