Odpowiednio przygotowane podłoże jest kluczowe dla rezultatów, jakie otrzymamy. 

Podłoża muszą być suche, niezamarznięte, trwałe, równe, nośne, nie odkształcalne, jak i pozbawione zagłębień, rys skurczowych, otwartych szczelin, zatłuszczeń, olejów oraz zanieczyszczeń i innych warstw zmniejszających przyczepność. Wystające nierówności należy usunąć, a ostre krawędzie sfazować lub zaokrąglić.

Bardzo istotnym elementem jest prawidłowe oczyszczenie łączonych powierzchni. Należy usunąć kurz, brud i tłuszcz z obu łączonych powierzchni. Odtłuszczanie powierzchni to nie tylko umycie powierzchni, ale jak sama nazwa wskazuje usunięcie tłuszczy itp. związków utrudniających lub wręcz uniemożliwiając prawidłowe klejenie i pozostawienie powierzchni czystej wolnej od powyższych związków. Ważnym aspektem, który bywa mylący jest fakt, że produkty takie jak rozpuszczalniki, benzyny, rozcieńczalniki itp. w większości przypadków nie są odtłuszczaczami. Zmywają powierzchnię bardzo dobrze, ale zawsze zostaje po ich użyciu mikro-warstwa, która utrudnia utrudnia proces klejenia i nie tylko.

Czym odtłuszczać?

Istnieją różne środki chemiczne do odpowiedniego odtłuszczenia jedne bardziej agresywne jak kwasy lub mniej jak np. izopropanol czyli potocznie mówiąc: alkohol. Stosując dwa powyższe środki w zależności od łączonego materiału możemy być pewni, iż wykonamy to w odpowiedni i co ważne szybki, tani i nieinwazyjny sposób, przez co cały proces przebiegnie prawidłowo. Polecamy dedykowany odtłuszczacz do powierzchni . Do odtłuszczenia użyj ściereczki. W przypadku szorstkich powierzchni zalecamy użycie szczotki. Odtłuszczoną podłoge należy pozostawić do wyschnięcia. Do aplikacji najlepiej uźyć wałka dociskowego.Należy pamiętać aby nie dotknąc powierzchni kleju taśmy palcami

Przygotowanie mechaniczne klejonych powierzchni to w skrócie przeszlifowanie/wypiaskowanie itp. zabiegi. W zależności od danego materiału i dalszych czynności trzeba wybrać czy takie działanie jest w ogóle potrzebne i jak mocno ma oddziaływać na dany element. Trzeba także pamiętać, iż w przypadku np. powierzchni malowanej klej będzie trzymał się tej warstwy i jeżeli jej nie usuniemy klejenie będzie tak mocne – jak sama warstwa o ile użyjemy taśmy o odpowiednim kleju. Przeszlifowanie powierzchni prawie zawsze zwiększy wytrzymałość klejonego elementu z prostego względu – zwiększamy powierzchnię klejenia; jest jednak od tego wyjątek i to bardzo ważny zwłaszcza w stosunku do kompozytów.

Jeżeli szlifowanie może naruszyć całość łączonego elementu np. laminat z włóknem szklanym przeszlifowany tak mocno, iż włókna zostaną odkryte to powierzchnia w takim miejscu będzie mocno osłabiona i dlatego musimy unikać takich sytuacji, a jeżeli zachodzą przesłanki, by jednak przeszlifować to wykonać to tak, by tylko lekko zmatować powierzchnię.

Paski dwustronnej taśmy nakładaj zawsze w kierunku pionowym na całej długości powierzchni lub przedmiotu. Usuń folię zabezpieczającą, nie dotykając palcami klejącej strony taśmy. Mocno przyciśnij przez 5 sek. na CAŁEJ długości.

Taśma antypoślizgowa przywiera do podłoża najlepiej, gdy jest aplikowana w temperaturze powyżej 15 stopni Celsjusza. Jeśli nie masz możliwości przyklejenia taśmy w takiej temperaturze, najpierw przechowaj ją w temperaturze pokojowej.

Taśmy antypoślizgowe basenowe -temperatura aplikacji od 18stopni C Wilgotność około 50%,

Całkowita wulkanizacja wszystkich taśm antypoślizgowych po około 48 godzinach .Podczas przechowywania nie wystawiać na działanie promieni słonecznych.

Aby zmniejszyć ryzyko odklejania się taśm możesz zastosować następujące metody:

  • zaokrąglić rogi taśmy,
  • docinać taśmę między fugami, tak aby taśma nie nachodziła na fugi. Nie aplikować na fugi!!!

Do uzyskania najlepszej przyczepności zalecane jest stosowanie specjalnego kleju do taśm NA KRAWĘDZIE, nie ma potrzeby aplikacji kleju pod taśmę! Tylko bardzo mała ilość jest wymagana do zabezpieczania krawędzi.

Aplikacja:

  • dociskać z wystarczającą silą i równomiernie.
  • używane narzędzia oraz ręce muszą być wolne od rozpuszczalników.
  • przy ekstremalnych obciążeniach sklejanych miejsc należy mieć na uwadze, że maksymalną silę klejenia taśma osiąga dopiero po 48 godzinach,
  • unikać stałego napięcia sklejonego miejsca.